Role na spotkaniach

POMAGAMY LUDZIOM WZRASTAĆ

Mówca

Mówca jest kluczową postacią w czasie spotkania. Swoje wystąpienie przygotowuje w oparciu o wytyczne zwarte w tzw.  projektach wchodzących w skład jedenastu ścieżek Pathways. 

Twoje korzyści

Ćwiczenie warsztatu scenicznego

Wygłaszanie mowy na spotkaniu to nie tylko szlifowanie umiejętności, ale także sprawdzanie ich skuteczności w praktyce. Występowanie na scenie stwarza idealną okazję do tego celu. W trakcie wystąpienia jako mówca masz możliwość nie tylko zaprezentowania rezultatów swojej pracy nad mową, lecz także oceny ich oddziaływania na publiczność. Możesz śledzić reakcje widowni, dostosowywać swój sposób przekazu do potrzeb słuchaczy oraz doskonalić techniki wypowiedzi. To niesamowita okazja do eksperymentowania z różnymi strategiami komunikacyjnymi i doskonalenia swojego warsztatu scenicznego. Każde wystąpienie to cenna lekcja, która pomaga rozwijać Ci się jako mówca i stawać się coraz bardziej przekonującym oraz efektywnym komunikatorem.

Otrzymywanie szerokiej informacji zwrotnej

Po swoim wystąpieniu otrzymasz wyczerpującą informację zwrotną – karteczki z informacją od uczestników spotkania oraz kompleksowe podsumowanie od oceniającego Twoją mowę. W ten sposób otrzymasz nieocenione wskazówki na temat skuteczności swojej prezentacji. Te notatki mogą być źródłem cennych spostrzeżeń na temat Twojego sposobu przekazu, reakcji publiczności oraz potencjalnych obszarów do poprawy. Otrzymasz też informację, czy udało Ci się zrealizować założenia projektu. To z kolei pomoże Ci ocenić własne osiągnięcia i zorientować się, czy warto uzupełnić coś, co pomoże Ci w realizacji celów. Taka kompleksowa informacja zwrotna pozwala mówcy nie tylko ocenić swoje osiągnięcia, ale także ciągle się rozwijać i doskonalić swoje umiejętności komunikacyjne.

Budowanie świadomości celu wypowiedzi

Każda wypowiedź, szczególnie ta prezentowana publicznie, powinna mieć cel. Wyróżniamy cel ogólny:

  • informowanie
  • perswazja
  • rozbawienie odbiorcy

i cel szczegółowy, którym może być jedno zdanie, w którym zawiera się przekaz. Takie, z którym publiczność pozostaje po wysłuchaniu mowy.

Po zaprezentowaniu mowy i otrzymaniu informacji zwrotnej, mówca ma okazję zweryfikować swoje założenia dotyczące celu wystąpienia poprzez analizę reakcji widzów.

Korzyści uczestników spotkania

Uczenie się od innych mówców

Uczestnicy spotkań Toastmasters mają doskonałą okazję do nauki warsztatu mówcy poprzez obserwację i analizę wystąpień innych członków klubu. Poprzez obserwację sposobu prezentacji, technik wypowiedzi, używanych gestów i tonu głosu, mogą wyciągać wnioski na temat skutecznych strategii komunikacyjnych. Dyskusja pozwala na wymianę pomysłów i poglądów na temat skutecznych technik przemawiania.

Inspiracja do rozwoju

Wystąpienia podczas spotkań Toastmasters mogą być inspirujące dla uczestników na wiele sposobów, motywując ich do rozwoju i własnych wystąpień. Mówcy mogą dzielić się swoimi doświadczeniami z pokonywania trudności w publicznym przemawianiu oraz opowiadać o swoich osiągnięciach. To może motywować innych uczestników do pokonywania własnych obaw i wyzwań. Uczestnicy spotkań widząc, jak osoby występujące rozwijają się i doskonalą swoje umiejętności, zyskują bodziec do własnego rozwoju i aktywnego działania. 

Różnorodność wystąpień podczas spotkań Toastmasters to okazja do przyjrzenia się  różnorodnym stylom prezentacji i tematów. To może pobudzić kreatywność i zachęcić do eksperymentowania z różnymi sposobami przemawiania.

Najlepsze praktyki

Przed spotkaniem

  1. Sprawdź w Easy-Speak, która data spotkania jest dla Ciebie realna, jeśli chodzi o wystąpienie w roli mówcy. Sprawdź, czy są wolne miejsca dla mówców.
  2. Nie czekaj na „najlepszy moment” na wygłoszenie mowy, ponieważ może się okazać, że on nigdy nie nastąpi – im wcześniej zaczniesz, tym więcej się nauczysz!
  3. Jeśli przed Tobą pierwsza mowa (tzw. ice breaker), a w najbliższym czasie nie ma miejsc dla mówców, skontaktuj się z wiceprezesem ds. edukacji (VPE).
  4. Jeśli jesteś początkujący, rozważ przygotowanie mowy 30 sekund krótszej niż optymalny czas. To pozwoli Ci, w przypadku nieprzewidzianego zdarzenia (np. wejście spóźnionej osoby, śmiech rozbawionej publiki), bezpiecznie powrócić do mowy i ukończyć ją bez niepotrzebnego stresu, aby zmieścić się w czasie.
  5. Każdy projekt bazuje na umiejętnościach wyniesionych z poprzednich projektów, dlatego są one ułożone w konkretnej kolejności. Staraj się więc jej nie zmieniać aż do zakończenia drugiego poziomu Pathways.
  6. Mówca sam wybiera sobie oceniającego. Zorientuj się, kto z członków klubu mógłby oceniać Twój projekt. Jeśli masz z tym problem, poproś VPE o pomoc.
  7. Udziel swojemu  oceniającemu potrzebnych informacji na temat Twojego wystąpienia. Poinformuj o elementach, na które chcesz, żeby osoba ta zwróciła uwagę. Nie krępuj się pytać o radę lub prosić o pomoc – w Toastmasters pomagamy sobie nawzajem.
  8. Omów z oceniającym  kwestie dotyczące np. zapowiedzi. Możesz też pozostawić ten punkt oceniającemu.
  9. Przygotuj mowę i przećwicz ją, aby sprawdzić, czy mieścisz się w zaplanowanym czasie (widocznym w wytycznych do projektu). 
  10. Jeśli do swojej mowy chcesz wykorzystać pomoce audiowizualne, skontaktuj się dyrektorem ds. administracyjnych i upewnij się, czy taki sprzęt jest dostępny lub czy musisz go zorganizować we własnym zakresie.
  11. Pojaw się wcześniej na spotkaniu.  ej

W czasie spotkania

  1. Usiądź bliżej sceny, aby sprawnie na nią wyjść i rozpocząć wystąpienie. To pozwoli ominąć dodatkowy stres związany np. z przeciskaniem się wśród krzeseł.  
  2. Kiedy Twój oceniający Cię zapowie, wyjdź na scenę, poczekaj aż na sali będzie cisza (wszyscy usiądą, oklaski umilkną) i zacznij wystąpienie.
  3. Możesz poprosić kogoś o nagranie Twojego przemówienia. To pozwoli Ci odnieść wszystkie sugestie osób oceniających do konkretnych aspektów mowy.
  4. Po skończonym wystąpieniu nie uciekaj na miejsce. Poczekaj aż Toastmaster wróci na środek sali i po uściśnięciu mu dłoni wróć na swoje miejsce.
  5. Podczas oceniania Twojego wystąpienia słuchaj uważnie pomocnych uwag, które warto uwzględnić w kolejnym wystąpieniu. Zwróć uwagę na sugestie od innych członków klubu.

Po spotkaniu

  1. W czasie przerwy lub/i po spotkaniu otrzymasz kartę ewaluacji od oceniającego. To dobry moment na wyjaśnienie uwag i ich doprecyzowanie.
  2. Po spotkaniu na pewno jego uczestnicy będą chcieli powiedzieć Ci kilka słów na temat Twojego wystąpienia. To cenne uwagi, ponieważ każda osoba może zwrócić uwagę na zupełnie inne elementy wystąpienia. 

Ice breaker – kilka przydatnych informacji

Pierwszy projekt ma na celu przełamanie lodów (stąd nazwa). Dzięki niemu mozesz przedstawić się w Klubie, oswoić się ze sceną oraz zdobyć pierwsze umiejętności potrzebne do rozpoczęcia ścieżki rozwoju w Toastmasters.

O czym warto wiedzieć?

  1. Celem tego projektu jest przedstawienie się klubowi i poznanie podstawowej struktury przemówienia publicznego (wstęp, rozwinięcie, zakończenie).
  2. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do zasad, czy potrzebujesz wsparcia, daj znać mentorowi 3 kroków lub wiceprezesowi ds. edukacji.
  3. Ice breaker powinien mówić o TOBIE. Możesz opowiedzieć np. o swoich zainteresowaniach, rodzinie, czasie wolnym, swoich marzeniach, celach, czy powodach, dla których jesteś tutaj. 
  4. Podejdź do pierwszego przemówienia ze spokojem – mówisz o sobie, czyli na temat, na którym znasz się najlepiej!
  5. Twoja mowa może być  informacyjna, humorystyczna lub w jakimkolwiek stylu, który Ci odpowiada.
  6. Mowa powinna trwać od 4 do 6 minut. Myślisz, że to długo? Zapewniamy, że to mało jak na mówienie o interesującym człowieku.
  7. Mamy świadomość, że dopiero zaczynasz naukę, dlatego przy wygłaszaniu pierwszej mowy możesz swobodnie korzystać z notatek.

O nas

Klub mówców i liderów Toastmasters IG Wodzisław. 

Adres

Spotkania online