SPOTKANIA

POMAGAMY LUDZIOM WZRASTAĆ

Świetnie! Podjąłeś/ podjęłaś decyzję, żeby przyjść na spotkanie klubu!

To już ważny krok! Abyś od razu czuł/czuła się komfortowo, zobacz czego się spodziewać.

Każde spotkanie otwiera Prezes Klubu. Następnie prowadzenie spotkania przejmuje tzw. Toastmaster Wieczoru — gospodarz spotkania i pomysłodawca tematu. Toastmaster wprowadza do tematyki i wyjaśnia zasady panujące podczas spotkania.

Wiesz, co się dzieje

Toastmaster przedstawia też Głównego Oceniającego, który przygląda się jakości całego spotkania: od jego rozpoczęcia, aż po zakończenie.
Główny Oceniający nie jest w tym wymagającym zadaniu sam. Pomaga mu w tym stworzony przez niego Zespół Oceniających (zwany też Zespołem Osób Funkcyjnych). Zadaniem członków Zespołu Oceniającego jest udzielenie informacji zwrotnej osobom występującym przed publicznością.

Zespół czuwający nad właściwym przebiegiem spotkania

To osoba, która bacznie przygląda się całemu spotkaniu, aby potem przekazać swoje wnioski. Ocenia wywiązywanie się z ról chronometrażystę, oceniającego mowę ciała, gramatyka i kontrolera płynności. Odnosi się również do roli Toastmastera Wieczoru. Praca GO ma na celu dawanie wartościowej informacji zwrotnej, dzięki której się rozwijamy oraz  podniesienie jakości spotkań.

Dzięki tej roli każda osoba na spotkaniu wie, jakie są ramy czasowe poszczególnych jego części. Informacja o tym, ile ma trwać każdy z etapów spotkania, umieszczona jest w agendzie, którą znajdziesz przed sobą na stole. Dzięki pracy chronometrażysty pozostali uczestnicy spotkania mogą uczyć się zwięzłego wyrażania myśli w określonym czasie. Do atrybutów chronometrażysty należą kolorowe flagi symbolizujące upływający czas.

Zadaniem kontrolera płynności jest sygnalizowanie osobom występującym nienaturalnych przerw, powtórzeń oraz tzw. jęków namysłu (paramowy). Celem tej roli jest nauczenie nas płynnego mówienia. Co ciekawe, kontroler płynności ćwiczy zupełnie inne umiejętności – uważne słuchanie i asertywność.

Gramatyk czuwa nad poprawnością językową uczestników spotkania. Wyłapuje językowe perełki oraz wskazuje rzeczy do poprawy. Zadaniem gramatyka jest też ogłoszenie konkursu na słowa dnia, które ma wzbogacić nasz słownik. Uczestnik, który użyje słowa dnia w swoich wypowiedziach  największą liczbę razy, z reguły otrzymuje jakiś drobny upominek. 

Na przekaz składają się nie tylko słowa, ale również to, jakie wykonujemy gesty, jaką mamy postawę ciała, ton głosu. Dzięki spójności tych elementów nasz przekaz jest taki, jaki chcemy. Oceną tych elementów zajmuje się właśnie oceniający mowę ciała.

chrono

Czego możesz się spodziewać na spotkaniu?

Mowy przygotowane:

Członkowie wygłaszają mowy na tematy przez nich wybrane, starając się osiągnąć cele projektu określonego w podręcznikach Toastmasters Int., a także zachowując wyznaczone ramy czasowe. Osoba chcąca wygłosić mowę, zgłasza taką chęć wcześniej, wybierając projekt swojej ścieżki edukacyjnej, temat i sposób przedstawienia go.

Ewaluacje:

Każdy członek Klubu występujący przed publicznością, a w szczególności Mówcy, ma okazję otrzymać informację zwrotną od Zespołu Oceniającego na temat pełnionej przez siebie roli. Informacja jest przekazywana zazwyczaj w formie pisemnej. W przyjazny sposób podkreśla ona pozytywne aspekty mowy oraz wskazuje obszary wymagające poprawy.

Gorące Pytania (mowy improwizowane):

Członkowie Klubu (oraz chętni Goście) mają okazję ćwiczyć się w improwizacji scenicznej, odpowiadając na nieznane wcześniej pytania zadane przez Moderatora Gorących Pytań. Odpowiedzi powinny mieścić się w ramach czasowych: od 1 do 2 minut. 

mowy przygotowane
gorące pytania

Zastanów się, jak często w życiu codziennym ktoś zadaje Ci pytania, na które nie znasz odpowiedzi. Co wtedy robisz? Masz gonitwę myśli, bo chcesz dobrze wypaść, ale nie wiesz, co powiedzieć? 

Uczymy się tego, jak radzić sobie w takich sytuacjach. To naprawdę można wyćwiczyć!

Rafał w swojej odpowiedzi na Gorące Pytanie.

Spotkanie kończy się miłym akcentem – przyznaniem nagród-dyplomów za najlepszą mowę przygotowaną, najlepszą ocenę mowy oraz najlepszą odpowiedź na Gorące Pytanie. Zwycięzcy wyłaniani są poprzez głosowanie wszystkich uczestników spotkania. Goście po oficjalnej części spotkania mają możliwość wymiany spostrzeżeń oraz uzyskania dodatkowych informacji od Członków Klubu.

Każdy krok jest ważny

W Toastmasters uczymy się doceniać każdy kolejny krok do osiągnięcia celu. To dzięki temu dostrzegamy szybkie postępy.

ścieżka sukcesu w Toastmasters

CZYM JEST TOASTMASTERS?

Chcesz ćwiczyć wystąpienia publiczne, poprawić komunikację i budować umiejętności przywódcze? Dzięki Toastmasters możesz przełamać bariery, a nie budżet. Dowiedz się więcej o historii organizacji i naszej metodologii, aby zmaksymalizować swój potencjał!

 

czym jest Toastmasters

KROK 1

ODWIEDŹ NASZ KLUB

Klub to idealne miejsce do rozwoju umiejętności, których potrzebujesz. Tutaj Ty i inni członkowie spotykacie się, aby ćwiczyć, uczyć się, rozwijać, być mentorem i dzielić się informacjami. Sprawdź, czy nasz klub będzie dla Ciebie odpowiedni - przed dołączeniem możesz odwiedzić kilka z nich. Mając do wyboru ponad 75 klubów w samej Polsce, na pewno znajdziesz taki w pobliżu!

 

spotkanie Toastmasters

KROK 2

ZOSTAŃ CZŁONKIEM

Gdy już znajdziesz swój klub, dołączenie jest łatwe. Jako członek stajesz się częścią większej międzynarodowej organizacji, która wspiera Cię na każdym kroku.

 

zostań członkiem Toastmasters

KROK 3

WYBIERZ SWOJĄ WŁASNĄ ŚCIEŻKĘ ROZWOJU


Program edukacyjny Pathways to program edukacyjny Toastmasters. Do wyboru jest 11 specjalistycznych ścieżek edukacyjnych i możliwość wykorzystania ponad 300 unikalnych kompetencji. Znajdź odpowiednią dla siebie ścieżkę i już dziś zacznij budować rzeczywiste, uniwersalne umiejętności!

 

ścieżka Pathways

KROK 4

ROZWIJAJ SIĘ

Teraz już tylko od Ciebie zależy w jakim tempie będziesz się rozwijać. Samodzielnie wybierasz o czym i jak często chcesz mówić. Dzięki różnym poziomom zaawansowania członków klubu, możesz uczyć się od wielu osób równocześnie oraz być ekspertem w swojej dziedzinie dla innych.

przemowa

 

KROK 5

Jak wyglądają nasze spotkania?

Tematyka spotkań

Poniżej znajdziesz przykłady tematyki naszych spotkań klubowych. Każde z nich prowadzone jest przez jedną chętną osobę, Toastmastera Wieczoru. Osoba ta wymyśla motyw spotkania i prowadzi je, odnosząc się do niego. Dzięki temu możemy dzielić się swoimi zainteresowaniami, pasjami i zarażać nimi inne osoby.

W ciągu kilku lat istnienia wodzisławskiego klubu poruszaliśmy grubo ponad sto wątków! Oto niektóre z nich:

„Możesz więcej niż myślisz”
Jedyna pewna rzecz to zmiana”
„Dlaczego warto marzyć?”
„Inspiracja kontra motywacja
„Informacja zwrotna nie taka straszna”
i wiele, wiele innych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie będą tematy naszych najbliższych spotkań, sprawdź szczegóły  tutaj.

O nas

Klub mówców i liderów Toastmasters IG Wodzisław. 

Adres

Spotkania online